Historia Rasy Dogo Argentino:


Dog argentyński (Dogo Argentino) znany także dla wielu osób pod nazwą Mastiffa argentyńskiego jest jedną z odmian psa bojowego z ukształtowaniem swych cech w kierunku polowania na grubego zwierza zamieszkującego terytorium Ameryki Południowej. Początki tej rasy miałyby, bowiem rozpoczynać się w jednej z argentyńskich prowincji, którą to jest Cordoba. Natomiast okres powstania tej rasy datowany jest na drugą połowę lat dwudziestych XX wieku, stworzenie zaś zawdzięczać ma ona jednemu z doktorów, który był także zapalonym myśliwym a był nim nie kto inny jak dr. Antonio Norres Martinez.

 

Do stworzenia rasy miałby on użyć w swych krzyżówkach mastiffa, buldoga angielskiego, bulteriera, boksera oraz wilczarza irlandzkiego. Domieszka krwi poszczególnych ras uczyniła z doga argentyńskiego tak wyjątkowo silnego i bojowego psa, że byłby on w stanie nawet poświecić swe życie w trakcie walki z drapieżnikami zamieszkującymi tereny kraju swego pierwotnego pochodzenia.

 

Nieco szersze rozpropagowanie rasa ta może zawdzięczać młodszemu bratu doktora Augustinowi. To przede wszystkim dzięki jego zabiegom rasa ta została zarejestrowana w oficjalny sposób w 1973 roku przez Argentyński Związek Kynologiczny, natomiast w dwa lata później, czyli w roku 1975 dochodzi do rejestracji rasy doga argentyńskiego w FCI. Jest to jedna z nielicznych ras tego kontynentu i jak do tej pory jedyna oficjalnie zarejestrowana pochodząca z tego kraju.

 

Wychowanie i ułożenie osobników tej rasy wymaga wiedzy i doświadczenia jak też łagodnego trybu postępowania w cyklu szkolenia i tresury psa. Używanie surowych metod w procesie kształtowania psychiki zwierzęcia może skończyć się rozbudzeniem agresji. W swym ojczystym kraju, z którego pochodzi Dogo Argentino, pies ten jest wykorzystywany we współpracy służb celnych oraz w policji, niektóre z osobników tej rasy w doskonały sposób potrafią się znaleźć jako psy pracujące w dogoterapii i w ratownictwie.

 

W naszym kraju jest to jedna z ras uznanych za niebezpieczną rasę psa i zgodnie z rozporządzeniem ministra została umieszczona na liście zawierającej wykaz jedenastu ras psów uznawanych za rasę agresywną.